^Powrót na górę

1,5% dla Stowarzyszenia

Nasze Stowarzyszenie ma status
Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)
,

dlatego 1,5% podatku za 2023 rok możecie Państwo przekazać na rzecz naszego stowarzyszenia wpisując w formularzu PIT nasz
nr KRS: 0000365581
i w polu Cel szczegółowy 1,5%
nazwę Stowarzyszenia.

 

 

W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy za Wasze wsparcie.

Dofinansowania na zakup sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych

Dofinansowanie z NFZ 

NFZ dysponuje pieniędzmi wpłacanymi w ramach składki zdrowotnej.

W Polsce każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub za dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze (aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, kule, laski, wózki, obuwie ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, sprzęt stomijny, cewniki, inhalatory, okulary, pieluchy i inne).

Dla rodziców dziecka z niepełnosprawnością dostęp do tego rodzaju środków ma ogromne znaczenie.

 

Aby Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zrefundował zakup sprzętu lub środka pomocniczego, należy:

  • uzyskać zlecenie zaopatrzenia od uprawnionego do tego lekarza,
  • udać się do oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia (w przypadku zaopatrzenia comiesięcznego wymagane jest potwierdzenie zlecenia tylko raz)
  • zrealizować zlecenie w sklepie lub u producenta, który ma podpisaną umowę z Wojewódzkim Oddziałem NFZ.

NFZ nie zrefunduje zakupu sprzętu u świadczeniodawcy, który nie ma podpisanej z nim umowy.

Niestety, jeśli środki pomocnicze używa się stale (np. pieluchy), po zlecenie od lekarza i tak trzeba się udać przynajmniej co 3 miesiące.

Jeżeli cena sprzętu przekracza limit, do jakiego NFZ refunduje zakup, kupujący musi pokryć różnicę z własnych środków.

 

WYKAZ SPRZĘTU ORTOPEDYCZNEGO

WYKAZ ŚRODKÓW POMOCNICZYCH

 

Dofinansowanie z PCPR

W przypadku, gdy nie ma możliwości uzyskania refundacji całości wydatków ze środków NFZ, istnieje możliwość dofinansowania zakupu sprzętu przez powiatowe centrum pomocy rodzinie (PCPR).

 

Warunkiem uzyskania dofinansowania z PFRON jest przyznanie pomocy z NFZ.
Dofinansowanie wynosi:

 

  • do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny, ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
  • do 150% sumy: kwot limitu, o którym mowa wyżej, wyznaczonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

Najważniejszym kryterium, jakim kieruje się PCPR, jest średni miesięczny dochód na członka rodziny za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek (w niektórych przypadkach wymagany jest średni miesięczny dochód obliczony z okresu ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku).

Aktualne kryterium dochodowe (na dzień 1.12.2009 r.), od wysokości, którego uzależnia się możliwość otrzymania dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osób niepełnosprawnych wynosi:

 

1 557,00 zł – na osobę pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym,
2 024,00 zł – w przypadku osoby samotnej.

 

Aby starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych, należy złożyć w PCPR następujące dokumenty:

  • odpowiedni wniosek o dofinansowanie dostępny w lokalny PCPR
  • kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności
  • oświadczenie o wysokości dochodów
  • kserokopię zlecenia lekarskiego
  • fakturę proforma zakupu lub inny dokument potwierdzający zakup
  • nr NIP.

Nie można ubiegać się o refundację zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych  po  fakcie  zakupu.   Należy  zatem  wcześniej  złożyć  odpowiedni  wniosek i starać się o takie dofinansowanie z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.

Dofinansowanie do zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze realizują właściwe ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby filie MOPS.

Dla osób zamieszkałych w Łodzi:

  • Bałuty - ul. Tybury 16, tel. 640–70–07
  • Górna - ul. Będzińska 5, tel. 684–44–81
  • Widzew - ul. Grota Roweckiego 30, tel. 677–15–52
  • Polesie - ul. Lipowa 28, tel. 632–10–16
  • Śródmieście -ul. Piotrkowska 147, tel. 636–63–48

 

Dofinansowanie z PFRON

Trzecim sposobem na zdobycie funduszy na przedmioty potrzebne osobie z niepełnosprawnością jest skorzystanie z pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W PFRON-ie można starać się o pomoc w zakupie sprzętu komputerowego, oprzyrządowania do samochodu oraz elektrycznego wózka inwalidzkiego.

Niestety środki PFRON są przyznawane w formie corocznej akcji, której termin zmienia się co roku, w związku z czym trzeba pilnie śledzić informacje zawarte na stronach internetowych PFRON, aby nie przegapić terminu składania dokumentów.

 

Niekiedy z pomocą niepełnosprawnym przychodzą sklepy oferujące sprzęt  ortopedyczny itp., które są zainteresowane sprzedażą swoich produktów, w związku z czym oferują pomoc przy załatwianiu formalności.

Copyright © 2013. SMW  Rights Reserved.